Z podatkami za pan brat

Podatki to bardzo nielubiany temat przez Polaków. Bardzo mało o nich wiemy, ale możemy mówić o nich bez końca. Najważniejsze, że podatki, które nas dotyczą to złodziejstwo ale jeśli nakładane są na bogaczy czy wielkie koncerny to powinny być jak najwyższe. 

Utrzymanie państwa 

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że podatki to sposób na prawidłowe funkcjonowanie państwa. Zasilają budżet kraju, co z kolei pozwala na podejmowanie nowych inwestycji. I nikt nie wymyślił jeszcze lepszego sposobu na utrzymywanie państwa. Już od początku, w czasach starożytnych królowie i władcy pobierali podatki w postaci płodów rolnych. Przez wieki zmieniały się formy ale zawsze był to sposób na ciemiężenie ludu. 

Mądry naród musi zdawać sobie sprawę z potrzeby podatków. Szwajcaria, która jest demokracją bezpośrednią, często poddaje pod referendum nowe pomysły polityków. Pojawiały się także tematy zmniejszenia podatków. Szwajcarzy głosowali jednak przeciw nieuzasadnionemu obniżaniu podatków. Doskonale zdają sobie sprawę, że ich państwo kwitnie, dzięki sporym wpływom podatków do budżetu. Wydaje się raczej mało prawdopodobne, by Polacy mogli zagłosować podobnie. 

Wszędzie podatki

Podatki są praktycznie wszędzie chociaż niewidoczne dla oka. Widzimy je w naszej pensji, która jest pomniejszona o znaczną kwotę. I wszyscy o nich rozmawiamy, gdy przychodzi początek roku i musimy wypełnić PIT i rozliczyć się za ubiegły rok. Właściciele domów płacą również podatek od gruntów. Kolejny podatek VAT znajdziemy we wszystkich produktach i usługach. W zależności od ich rodzaju stopniowana jest ich wysokość. Na alkohol i paliwo nałożona jest akcyza. Kupując mieszkanie czy samochód również musimy zapłacić podatek.

wykres

Wszędzie, gdzie się obrócimy, tam trafimy na podatki. I nie ma co się na ten fakt obrażać tylko lepiej więcej się o nich dowiedzieć i oswoić z tematem. Im więcej wiemy, tym łatwiej nam się pogodzić, że spora część naszego przychodu idzie na ten cel. Podatki to nieunikniony element funkcjonowania każdego państwa. 

Sprawdź: https://adwokat-kaliszewski.pl/

Back to Top