Czym się interesujemy w XXI wieku

Hobby a współczesność

W czasach kiedy smartfony opanowały życie większości ludzi coraz ciężej jest znaleźć osobę, która może mieć jakieś inne zainteresowanie. Często ludzie poza ekranem swojego telefonu nie widzą nic więcej.

Całe ich zainteresowanie skupione jest na wydarzeniach opisywanych na portalach społecznościowych i stronach z plotkami. Jednakże są też osoby, które dzięki właśnie tym portalom są w stanie rozwijać swoje koniki. Różne fora jak i inne portale umożliwiają wymianę poglądów na temat różnych spraw. Pomagają podzielić się doświadczeniami. Wiele osób śledząc jakieś fanpage może znaleźć to co je naprawdę interesuje. Jest to sposób na spotkanie osób, które fascynują się podobnymi sprawami.

Pasje z przeszłości

fish

Nasi rodzice nie mieli takich możliwości jak my obecnie. Rynek oferował o wiele mniej wariantów niż teraz. W ubiegłym wieku zbierano więc znaczki, pudełka po zapałkach, proporczyki itp. Wybór był o wiele mniejszy niż w czasach teraźniejszych, jednakże nie stało to na przeszkodzie aby rozwijać swoje pasje. Mniejszy był dostęp do bardziej wymyślnych hobby jak np. skoki spadochronowe, surfing itd., jednakże nie oznaczało to, że tamte czasy były nudne. Wiele zainteresowań pozostało do czasów dzisiejszych, nadal się rozwijają, i stanowią ciekawą formę spędzania czasu. Niezmiennie są osoby które fascynują się i zbierają numizmaty. Wiele firm udostępnia unikatowe monety (np. Numizmatyka Toruń). Jest to hobby, które z biegiem czasu zyskuje na wartości, gdyż im starsza moneta tym większą ma wartość kolekcjonerską. Podobnie jest z motoryzacją, gdzie wśród osób pasjonujących się autami, najbardziej wartościowe są samochody stare, utrzymane w najlepszym stanie. Dopieszczanie takich motoryzacyjnych rarytasów jest pasją dla wielu ludzi. Chociaż należy to do dosyć kosztownych hobby, to przejażdżka odrestaurowanym lub pięknie zachowanym automobilem jest niesamowitym przeżyciem.
Niezmiennie od czasów przeszłych ludzie pasjonują się sportem i muzyką. Te dwa sposoby na spędzanie wolnego czasu istnieją praktycznie od zawsze. Już w czasach starożytnych organizowano olimpiady, a muzyka umilała wolny czas. Większość zapytanych osób o hobby w życiu wymienia właśnie sport i muzykę. I tu nasuwa się pytanie co rozumiemy przez pojęcie hobby?

Czym jest hobby?

light

Według słowników hobby jest zajęciem, które wykonujemy w celu zrelaksowania się w trakcie wolnego czasu. Często wiąże się to ze poszerzaniem wiedzy w danym zakresie, bądź zdobywaniem nowych doświadczeń. Czy zatem słuchanie danego rodzaju muzyki, bądź obejrzenie od czasu do czasu transmisji jakiegoś sportu można nazwać hobby? Raczej nie powinno się tego tak określać, gdyż słowo to ma głębsze znaczenie. Zresztą, łatwo jest odróżnić osobę, która się czymś pasjonuje, od tej która z nudów po prostu czymś się zainteresuje w danej chwili. Zaangażowanie jest podstawą pasji. Ludzie, którzy mają jakiegoś konika wydają się być bogatsi duchowo, mają więcej celów w życiu. Nie tracą czasu na głupoty, żyją własnym życiem, a nie śledzą losy innych. Zatem zanim ktoś zdecyduje się stwierdzić, że ma hobby powinien się zastanowić na ile to jest prawdą.

Back to Top