Sklep internetowy jako inwestycja?

Sklep internetowy to na pewno ciekawa inwestycja w obecnych czasach. Po pierwsze odpadają nam koszta związane z wynajmem lokalu. Szczególnie w dużych miastach to duży plus. Dodatkowo dochodzi do tego niezależność. Nawet jeśli żyjemy w małym miasteczku czy na wsi to mamy możliwość prowadzenia biznesu online.

Są jednak rzeczy na które trzeba uważać, tak by wszystko było w zgodzie z literą prawa. O tym piszemy w tym artykule.

Przedmiot działalności sklepu

W przypadku sklepów bardzo dużo zależy od rodzaju sprzedawanych produktów. Z niektórymi nie ma najmniejszego problemu, ale są branże, gdzie trzeba brać pod uwagę regulacje prawne tak, by nie mieć później problemów.

Apteki

Jedną z takich branż są apteki internetowe. Tutaj prawo jest najbardziej restrykcyjne. Nie można zmieniać opisów produktów, muszą być one takie same jak na ulotkach. To utrudnia działania marketingowe, jak choćby samo pozycjonowanie. Są jednak sposoby by uzupełnić treści o inne formy jak opinie czy pytania i odpowiedzi.

Kolejny problem to sprzedaż leków na receptę. Jest to możliwe za pośrednictwem apteki internetowej, ale nie można wysłać towaru. Odbiór musi być osobisty. Teraz dodatkowo prawo się zmieniło w tym zakresie i nawet jak mamy sieć aptek to lek na receptę może być odbierany tylko w głównej siedzibie.

Jak widać, przeszkód prawnych jest dość sporo, wyżej przytoczyliśmy przykłady tylko niektórych z nich. Warto jednak pamiętać, że Polacy bardzo chętnie kupują leki przez internet i jest to nadal branża, która dynamicznie się rozwija.

Ostrożnie z sanepidem

Jeśli sprzedajemy produkty spożywcze to na pewno sklep weźmie pod lupę Sanepid. Tak jest na przykład gdy sprzedajemy w sklepie odżywki dla sportowców. Mają one różne składy, złożone z wielu substancji. W opisie musi być dokładny opis co zawierają, jak je dawkować itp. Niewywiązanie się z obowiązku informacyjnego może skutkować nałożeniem kar przez sanepid.

Pamiętaj o regulaminie

Oczywiście prowadząc sklep internetowy należy pamiętać o regulaminie. Powinien on być zgodny z prawem polskim. Najlepiej posłużyć się gotowymi wzorami lub poprosić o pomoc prawnika, by ten przygotował odpowiednie wzory regulaminu konkretnie pod nasz sklep.

Podsumowując

Jak widać, prawne aspekty są bardzo ważne przy prowadzeniu sklepów internetowych, więcej informacji na temat pozycjonowania sklepu internetowego jest tutaj. Warto o nich pamiętać już od samego początku, by uniknąć problemów w przyszłości.

Back to Top