Robisz zakupy w sieci? Poznaj swoje prawa!

Jeszcze kilka lat temu ochrona klienta, który dokonuje zakupów w internecie, nie była tak dobra, jak obecnie. Osoby, które robią zakupy w sieci, mają szereg praw, których sklep internetowy musi przestrzegać.

Dane sklepu

Na stronie sklepu internetowego muszą zostać podane jego dokładne dane do wglądu klienta. Chodzi o pewność, że kupujący nie ma do czynienia z oszustem, lecz zarejestrowanym podmiotem gospodarczym. W widocznym miejscu, na przykład w zakładce „Kontakt”, powinny znaleźć się takie informacje jak nazwa firmy, jej dokładny adres, telefon, a także numer wpisu do KRS. Kupujący ma prawo zażądać okazania takich danych.

Informacje o towarze, usłudze

Kupujący nie może mieć wątpliwości odnośnie do tego, co kupuje albo z jakiej usługi korzysta. Po stronie sklepu internetowego jest więc obowiązek umieszczenia na witrynie informacji, z czym dokładnie mamy do czynienia, z jakim modelem, w jakich wymiarach, kolorach, właściwościach itp. Klient ma prawo o te informacje zapytać, sklep ma obowiązek niezwłocznie odpowiedzieć.

Cena, regulamin, potwierdzenie zakupu

Oczywiście kupujący ma prawo wiedzieć, ile coś kosztuje, więc w widocznym miejscu musi być podana cena za towar lub usługę. Z tym z kolei wiąże się kolejna kwestia, czyli sposób zapłaty za towar. Sklep musi to podać, jak również wszystkie inne opłaty, jakie konsument musi ponieść, chociażby koszt za określoną formę przesyłki. Klient ma też prawo wiedzieć, w jakim czasie przesyłka do niego dotrze.

Każdy sklep internetowy powinien mieć regulamin zakupów. Klient ma prawo żądać jego udostępnienia, jeśli sam nie jest w stanie zlokalizować go na stronie. Warto go przeczytać, bo zanim dokonasz transakcji, będzie konieczne zaakceptowanie regulaminu.

Po dokonaniu zakupu konsument musi dostać informację w formie pisemnej o tym, że go dokonał. Najlepiej jest je wydrukować i zatrzymać na wypadek problemów. Sprzedający ma obowiązek poinformować o możliwości odstąpienia od umowy albo wypowiedzenia usługi. Najczęściej dzieje się to w mailu potwierdzającym, który otrzymuje konsument.

Reklamacja, odstąpienie od umowy

Konsument ma prawo wiedzieć, jak dokładnie wygląda proces reklamacji towaru lub usługi w sklepie internetowym. W prawie polskim można dokonać zwrotu towaru zakupionego przez internet bez podania przyczyny do 14 dni (obowiązuje to od końca 2014 roku). Wystarczy jedynie wysłanie sprzedającemu informacji o reklamacji przed upływem 14 dni od zakupu. Kupujący musi pamiętać, że złożenie zamówienia, oznacza konieczność dokonania zapłaty.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Zgodnie z polskim prawem, zgoda nie można być zawarta w regulaminie, który musimy zaakceptować, aby otrzymać usługę. Taka zgoda nie jest ważna w świetle prawa. Firma, która uzyskałaby dane w taki sposób, a następnie je przetwarzała, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności do dwóch lat!

Mówi o tym jasno ustawa o ochronie danych osobowych. Zgoda musi być dobrowolna i jednoznaczna, a nie wynikać z domniemania. Co istotne, zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez usługodawcę internetowego, można w każdej chwili odwołać. W każdej chwili można też zażądać wglądu w swoje dane.

Jeśli nadal masz wątpliwości lub potrzebujesz pomocy prawnej, zapraszamy do kontaktu. Ważna zmiana nastąpi w 2018 roku w związku z dostosowaniem krajów członkowskich UE do nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Wejdą w życie między innymi przepisy dotyczące zasad składania wniosku o usunięcie danych z Internetu (tzw. prawo do bycia zapomnianym). Celem regulacji jest zwiększenie kontroli konsumentów nad ich danymi osobowymi oraz ograniczenie możliwości ich przetwarzania.

Back to Top